78 / 100

 

Nezávislý test jógových podložek pokračuje 

 

 

Jutová podložka (cvičilo se na ní vyjímečně)

Stáří 11 let

Podložka Crivit, identická s podložkou Schildkröt Fitness. Hned od prvního dne se chová jak pouťové žužu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podložka ze Sportisima, identická s právě nabízenou Fitforce yoga Mat (cvičení převážně venku)

Slouží cca. 3 roky

Podložka z Lidlu je až příliš elastická

Manduka Pro Lite (jako nová - používaná často i třikrát denně, poškrábaná od kočky)

Slouží již 10 let

Manduka PRO (jako nová - používaná minimálně pětkrát týdně

Slouží již 10 let

EVA

Eva první lekci jógy dlouho odkládala. Lekce je ve středu a ona si v úterý vzpomněla, že ještě nemá podložku.

 

Eva přesně neví kde, ale někde doma schovává starou (kempingovou) karimatku z časů, kdy jezdili s dětmi pod stan. Případně po dlouhém neúspěšném hledání tutéž karimatku, pod vlivem nostalgických vzpomínek, koupí.

 

Je to kouzelná karimatka, která se po rozvinutí začne rolovat zpátky a Eva bude vypadat ve většině pozic jako na saních od firmy Sulov. V půlce lekce, při cvičení druhého bojovníka, se karimatka roztrhla vejpůl. Tím došli minimálně dva účastníci lekce k prozření. Eva zjistila, že má víc štěstí, než si myslela. Lekci nakonec přežila bez úhony a já jsem si uvědomil nového nepřítele poklidného průběhu jógových lekcí. Od té doby jsem v lekcích karimatku viděl ještě několikrát. Smutně postávala před vchodem a těšila se na letní stanování pod širákem.

karimatka

Klasická karimatka 

Cena: 99 Kč

Odolnost materiálu: *

Přilnavost k podlaze: *

Ruce po ní nekloužou: *

Pot: Nevím, tak daleko to nikdy nedošlo.

 

Eva se převážně na lekci objeví ještě dvakrát. Na druhé lekci jí doporučím, aby si koupila levnou podložku, která je k mání v každém obchoďáku.

Kdyby měla Eva problémy s kolenem nebo zápěstím a byla by alespoň mizivá šance, že začne na lekce docházet alespoň jednou týdně, „doporučím“ jí podložku podobnou podložce Springos Mandala.  Ona si však koupí Schildkröt Fitness, která je v Lídlu k mání za stejnou cenu 399Kč. Je to tragická podložka, jejíž jediná výhoda je její pohodlnost. Ve srovnání s výše uvedenou kempingovou karimatkou drží alespoň trochu na zemi a tím je o 20% bezpečnější. Podložku z Lidla uvádím vzhledem k tomu, že si jí převážně Eva koupí, než jí to stačím rozmluvit. V okamžiku psaní tohoto testu byla podložka v Lidlu vyprodaná, což dobře  vystihuje to, jak jí mají lidé rádi. Eva bude většinou cvičit na zádech, při zemi a určitě nebude na podložce dělat rychlé pohyby a balancovat na jedné noze. Po několika lekcích si Eva možná oblíbí pozici střecha a to bude okamžik, kdy na tuhle podložku zanevře a koupí si jinou. 

 

Schildkröt Fitness

Cena: 399 Kč

Odolnost materiálu: **

Přilnavost k podlaze: **

Ruce po ní nekloužou: **

Pot: **

O poznání lepší alternativa, za stejnou cenu: Springos Mandala

Nemá-li Eva zdravotní problémy, bude si chtět koupit podložku Fitforce yoga mat. Já jí však doporučím koupit  srovnatelnou, ne tak odolnou, zato méně kluzkou Insportline Spirit. Materiál, který firma používá, je nejlevnější klasika, která vydrží jistě víc než rok jemné zátěže. Tuto podložku jsem nějakou dobu používal a musím říct, že je to spíš podložka, kterou si necháš v autě pro případ, kdybys tu svojí oblíbenou zapomněla doma. Za pár měsíců se v ní začnou tvořit jamky po vytržených místech. Barevné trhance jsou pak ozdobou podlahy a oblečení. Eva se často baví tím, že se snaží zjistit, odkud tyto barevné drobečky pocházejí. Poslední, s čím by tento jev spojovala, je její podložka. Na obhajobu materiálu mohu snad jen dodat, že přestože je podložka již poměrně děravá, ještě dlouho drží pohromadě a člověk ekologického smýšlení pro ni jistě vymyslí alternativní využití. Dá se na ní cvičit, ale proč bys to dělala, když nemusíš.

Mám pro Evu typ: Zkus podložku, jednou týdně doma vybalit a prohlédnout si její stav v pozici Psa hlavou dolu (střecha). Tak zlepšíš zdravotní stav svých zad a navíc zjistíš míru opotřebení své podložky.

Insportline Spirit

Cena: 359 Kč

Odolnost materiálu: **

Přilnavost k podlaze: ***

Ruce po ní nekloužou: **

Pot: **

Alternativy: Fitforce Yoga Mat

 

JANA

Jana je žena, která se nad vším dost zamýšlí. Všemu, co dělá, předchází dlouhé období plánování a zvažování. Jana se často nachází v situaci, kdy svůj názor a pocit upozadí pro dobro planety, příštích generací a nebo přinejmenším své rodiny a její budoucnosti.

 

Jana vidí jen jednu možnost. Koupí si  Ekopodložku v ceně, kterou stanoví prodejce. Zkoumá podložku ze všech možných aspektů a nakonec zvolí pár kompromisů ve prospěch ekologie.

Ekologická podložka, “voní” po vybalení kaučukem, což je první kompromis, který však zhruba po týdnu nebude nijak výrazný. Dalším kompromisem je, že se stejně jako všechno, co je přírodní po cca. 2-3 letech tváří poněkud opotřebovaně. Nespornou výhodou je, že až doslouží, tak se obrátí v prach a nezbude po ní ani špetka nebezpečného odpadu. 

Jógamatka Dhaara: Ahimsa 

Cena: 1790 Kč

Odolnost: ****

Přilnavost k podlaze: *****

Ruce po ní nekloužou: ***

Pot: *****

Alternativy:  Manduka eKO Mat

Další alternativou pokročilého jogína je nákup bavlněného koberečku na jógu. Super nápad! Voní přírodou, je lehký, levný a tradiční. Pro jógu v indickém ašramu je to téměř jasná volba. Nicméně pro každodenní využití má minimálně dva zásadní nešvary. Klouže a klouže.

 

Jeho přilnavost k podlaze nelze zaručit ani vzhledem k pogumované spodní straně. Takže pro začátečníka, který navštěvuje dynamičtější lekce, kobereček rozhodně nedoporučuji.

Trváš-li však na svém, doporučuji cvičit v místnosti, kde je podlahovou krytinou koberec.

Shrnuto a podtrženo. Jana si kobereček možná koupí. Bude na něm cvičit doma a za pár týdnů (až měsíců), které stráví posilováním téměř celého těla v pozici střecha, jí přestanou ujíždět ruce a bude s koberečkem spokojená.

Kobereček na jógu

Cena: 550 Kč

Odolnost: ******

Přilnavost k podlaze: ***

Ruce po ní nekloužou: ***

Pot: *****

Jana se možná rozhodne pro zlatou střední cestu a koupí si Jutovou podložku. Je to poměrně příjemná podložka, která je vyrobená z juty a přírodní gumy. Vydržela mi asi dva roky šetrného zacházení. Suché ruce po ní vůbec neklouzaly a snad jedinou vadou na kráse bylo to, že se zhoršovala textura jejího povrchu častým praním, cvičením a časem. Mimochodem lze samozřejmě konstatovat, že tato podložka vítězí v tom jak zapáchá, pokud se pravidelně nepere. Dalším mínusem této podložky je to, že po každé lekci ulpívaly kousky bílé gumy na tmavém tričku. Nakonec jsem na ní několikrát cvičil ashtanga jógu a přírodní guma se díky vlhkosti a zvýšené zátěži  začala trhat. Od té doby to už nebylo ono. S podložkou jsem se rozloučil v okamžiku, kdy jsem byl schopen skrz v podložce vyšlapané stopy, pozorovat kvalitu podlahové krytiny.

 

 

Jutovou podložku

Cena: 1399 Kč

Odolnost: ****

Přilnavost k podlaze: *****

Ruce po ní nekloužou: *****

Pot:*****

 

 

MONIKA

Monika by na své podložce při józe ráda pozorovala mandalu, bílého slona, nebo růžového plameňáka a je jí vcelku jedno, kolik podložka bude stát, jak dlouho vydrží, a nebo z čeho je vyrobená. V poslední době se takových podložek nachází na trhu mnoho. Hlavní dilema zde nejspíš bude design a ohledně toho se každá žena ráda poradí se svým mužem.

Monika by se mohla zamyslet, jestli si koupí nezničitelnou podložku (například od Manduky :-)) a na ní ručník s krásným potiskem, a nebo 2v1 (potištěnou podložku) a bude zhruba po dvou letech cvičení pozorovat, jak potisk bledne a podložka začíná být spíše nostalgickým předmětem pochybné hodnoty. Dobré zprávy jsou, že jsem po nějaké době strávené hledáním vhodné alternativy k podložce s potiskem (který zmizí) a podložce Manduka Pro, která je “bez malůvek”, nejspíš našel zlatou střední cestu mezi odolností, designem a přilnavostí. Jedná se o podložku Dhaara Ambition. Líbí se mi na ní hned několik věcí. Za prvé se mi líbí fakt, že holky, které stojí za návrhem a prodejem podložky, jsou z Brna. Za druhé podložka zkrátka sedí a neklouže, díky povrchové úpravě z polyuretanu a tak mi nezbývá, než ji s radostí doporučit.

Dhaara Ambition

Cena: 2190 Kč

Odolnost: *****

Přilnavost k podlaze: *****

Ruce po ní nekloužou: ******

Pot:*****

Levnější Alternativa: Bodhi Phoenix 

ŽENY A MUŽI NA CESTÁCH

Nakonec je důležité připomenout, že by bylo lepší cvičit pravidelně a nevidět v cestování po světě důvod, proč si dát s jógou pauzu. Jestli se ti zdá, že budeš na cestách k protažení potřebovat pohodlí své podložky, je dobré, aby se taková podložka nepronesla a byla dostatečně skladná. Tato kritéria výborně splňuje podložka Manduka SuperLite. Při hodnocení této podložky musím uznat, že kdykoliv jsem byl na cestách, stala se mou nejoblíbenější podložkou. Jedno kilo této podložky zabírá neuvěřitelně málo místa. Superlite je totiž vyrobená tak, aby se dala složit do formy malého polštářku. Ve srovnání s touto podložkou v ergonomii a praktičnosti zvítězí snad jen Žádná podložka od firmy Čistá zem. U Manduky SuperLite je třeba přihlédnout k tomu, že je to hlavně super tenká,  super lehká podložka a to zohlednit, když se zamyslíš nad jejími nedostatky. Opravdu jen trochu po ní ujíždějí ruce, zvlášť když jsou zpocené, nebo mastné. Zničit ji může doskakování do pozic a suché paty, hlavně když je mokrá. 

Manduka SuperLite

Cena: 1199 Kč

Odolnost: ***

Přilnavost k podlaze: *****

Ruce po ní nekloužou: ****

Pot:***

 

BONUS

Na konec článku jsem si připravil bonus ve formě skromného názoru posledního typu účastníka lekcí jógy. Jsem jím já. Na své podložce se objevuji víc jak pětkrát týdně. Někdy cvičím bos, někdy v ponožkách. Moje volba je už víc jak osm let stejná. Jedná se o podložku, která je podle výrobce vyrobena ze směsi polyesteru a PVC s ekologickou certifikací pro nadstandardní komfort a dlouhou životnost. Nevím jakým způsobem je třeba ekologicky certifikovat nadstandardní komfort a dlouhou životnost, ale tuhle podložku mám už víc jak sedm let. Za tu dobu na ní mám pár mikro oděrek, které mi udělaly na soukromé lekci domácí mazlíčci svými drápky. Na podložce se také podepsala moje tendence doskakovat do některých pozic v drsných ponožkách Skinners. Tato podložka je stejně odolná jako zimní pneumatiky na autě. Tím chci říct, že každý z nás musíme dělat svá rozhodnutí. Jako u auta i na podložce rád oželím ekologický dopad toho, až podložku jednou (nejspíš za víc jak deset let) budu muset odevzdat zemi. Pro někoho, kdo cvičí jednou týdně, je MandukaPro / MandukaPro Lite poslední podložkou, kterou bude muset ve svém životě kupovat a tomu říkám ekologie. Skrytým bonusem je to, že když se trochu zpotí ruce, začíná být podložka trochu kluzká, a proto je třeba zapojit střed a cvičit vědoměji, což nemusí být na škodu.

Manduka Pro Lite

Cena: 2050 Kč

Odolnost: ******

Přilnavost k podlaze: ******

Ruce po ní nekloužou: ***

Pot:*

Pohodlnější Alternativa: Manduka Pro

SUMA SUMÁRUM – VÍTĚZ TESTU

 

Chceš relativně nesmrtelnou, designovou podložku, která neklouže? Vyber si podložku s povrchovou úpravou Polyuretan (PU), například podložku Dhaara Ambition.

 

Tato krátká recenze byla koncipována tak, aby ti nezamotala hlavu mnoha možnostmi. V tomto okamžiku by jsi měla být schopna přejít na *odkaz* a koupit si podložku dle svých představ. Je téměř jisté, že jsou i lepší podložky. Možná takovou podložku máš a chceš se podělit o svůj pocit a zkušenost. Dej mi vědět, která je tvá vyvolená a já ji do recenze rád přidám.

 

Prozatím ti přeju hodně dobré nálady a těším se na viděnou na podložce 🧘‍♂️

* Tento článek, stejně jako většina věcí které děláme, je nezávislý a není sponzorovaný. Odkazy k podložkám mohou být po nějaké době nefunkční, například z důvodu vyprodání zásob. Odkazy uvádím pouze jako způsob jak získat víc informací k jednotlivým podložkám. Kde si nakonec podložku zakoupíš rád přenechám na tobě.

Naše nejen jógové aktivity do tvého e-mailu