test jogovych podlozek 2

Test jógových podložek

 

 

Doporučit opravdu nejlepší podložku není vůbec složité. Jóga se dá cvičit téměř na všem. Moje první podložka bylo 70m2 koberce, na kterém cvičilo jógu minimálně pět set studentů denně po dobu dvou let. Koberec byl udržovaný každodenním zametáním proutěným koštětem. Na ty časy mám překrásné vzpomínky. Uplynulo pár let a na trhu je přibývá firem, které z víceméně  zřejmých důvodů nabízejí podložky z „béčkových“ materiálů s „neodolatelným“ designem, nebo levné podložky, která se honosí jejich logem a báječnou marží.

 

 

V tomto článku se objeví hlavně podložky, které si lidé v mých lekcích obstarali za dva dny bez usilovného shánění. Tímto testem tě nechci přesvědčit ke koupi nové podložky. Testem reaguji na časté dotazy ze stran mých klientů, kteří se mě na první lekci ptají, jakou podložku si mají koupit. Povíme si něco o pár běžně dostupných podložkách, které pro tebe jistě nebude těžké za pár stovek sehnat. Představím ti podložku na celý život a taky podložky, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Zohledním i zájem většiny lidí, kteří shánějí podložku, která je cenově dostupná a lze koupit během nákupu v obchoďáku. 

 

Možná se po dočtení rozhodneš, že na tom trhanci z levného PVC, který má na sobě stopy všech domácích i volně žijících zvířat, včetně mnoha Homo sapiens a jehož rozbor by možná odhalil nějaký dosud neprobádaný druh bakterie, už cvičit nechceš. Jestli jsi už rozhodnutá, že chceš kvalitní podložku, nebo že tvá stará podložka pozná žlutý kontejner,  můžeš rovnou přejít na konec tohoto pro tebe možná nezáživného a často zbytečně do detailu zacházejícího románu na pokračování. Na konci druhého dílu pro tebe mám popsané podložky, které stojí za zvážení. Používám je již víc jak deset let a předpokládám, že mi víc jak dalších deset let vydrží.

 

 

Vlastnosti každé podložky hodnotím subjektivně, převážně z vlastní zkušenosti, nebo z toho co jsem viděl ve svých lekcích a viděl jsem toho za posledních dekádu opravdu hodně. Jedné paní se podložka (v půlce lekce) roztrhla vejpůl a pak jsem tu pani asi dva měsíce neviděl. Když se znovu objevila v lekci, už vypadala docela zahojená a dokonce se usmívala, když jsem zase v druhém bojovníkovi nabádal zatlačit do zadní nohy.   

 

 

test jogovych podlozek

 

 

Podložky budu hodnotit na stupnici od jedné do pěti hvězdiček, přičemž pět je nejlepší výkon. Například schopnost podložky odvádět pot. Pět hvězdiček znamená, že podložka odvádí pot do sebe na jedničku. Plno začátečníků se trápí, když jim ruce/nohy v pozicích pomalu ujíždějí. Nicméně vlastnit podložku která odvádí pot nemusí být nutně výhra, jelikož taková podložka se po několika dnech na lekcích power jógy, ashtanga vinyasa jógy, nebo hot jógy, změní na chovnou stanici bakterií všeho druhu a většina citlivých lidí jí označí jako zapáchající a podložka končí v lepším případě pod sprchou. S pomocí kartáče a mýdla se samozřejmě dá vše změnit. Převážně jde jen o to, že čištění zabere čas, některé podložky schnou déle a mytím se většina podložek opotřebovává. U některých podložek se nemusíte obávat podložku čistit častěji, jakmile z ní voda okape, je suchá a po častém mytí nevykazuje žádné známky opotřebení. Podložka však neodvádí pot, jelikož se jedná o povrch neporézní a také klouže. Taková podložka bude hodnocena v kategorii “Pot” a v kategorii „Přilnavost“  pouze jednou hvězdičkou. Proč je tedy podložka, která je v parném létě jak vodní klouzačka, vítězem testu? Osobně zastávám názor, že všechny podložky lze označit za neklouzavé, když víte jak a kde ten pohyb ujíždějících rukou zastavit.

 

 

Pro účely tohoto článku, jsem (bez zbytečné diplomacie) vytvořil tři skupinky lidí. Zástupkyně každé skupinky souhlasila s GDPR a já s jejich pomocí nastíním způsob, kterým si klienti v mých vzpomínkách vybírají podložku.

 

 

První skupinu bude zastupovat Eva. Eva je jógou nedotčená. Jedná se o ženu, která se ráda obává například toho, že si ublíží, spotí se, nebo se unudí k smrti. Jógu chce zkusit, protože jí do toho kamarádka už pár let přemlouvá. Prvoplán je, si po několika lekcích odškrtnout jógu v seznamu věcí, které chce udělat a zjistit, že tohle pro ní opravdu není. Někdy se stane, že ze svého prvoplánu vystřízliví, ale převážně jí to nedonutí cvičit pravidelně, nebo dokonce víc jak jednou týdně.

 

 

Za druhou skupinu se na jógamatku postaví Jana. Jana na sobě ráda pracuje a proto začala pravidelně cvičit. Od jisté doby myslí z velké části na své zdraví a na zdraví celé planety. Bude nejspíš hledat nějaký druh cvičení, který dává smysl a někam jí duševně posune. Určitě hledá podložku, která jí bude dlouho sloužit. Její podložka může být i hezká, ale není to priorita.

 

 

Třetí skupinu bude zastupovat Monika. Monika jde s dobou, následuje design a proto zjistila, že v jógových pozích vypadá dobře a navíc jí sluší jógový outfit. Obětuje-li trochu času, nakonec vysvitne možnost zazářit na Instáči a přesvědčit všechny followery, že na tom útesu nad mořem opravdu cvičí už hodinu a přesto vypadá báječně. Zkrátka jí je relativně jedno na čem cvičí, za předpokladu, že u toho dobře vypadá.

 

 

Jako bonusový příklad se nabízím já. Jógou se živím, na podložce se převážně objevuji víc jak šestkrát týdně a pokud mi to okolnosti dovolí, nehodlám na tom nic měnit. Svojí podložku jsem si vždy vybral za pět minut, dokud jsem nenašel podložku svého srdce a od té doby už toto téma pro sebe neřeším.   

 

V druhém dílu tohoto testu se dozvíš jak si vybrat optimální jógovou podložku na základě jejich vlastností, materiálu a ceny. 

 

 

Naše nejen jógové aktivity do tvého e-mailu