73 / 100

test jogovych podlozek 2

Nezávislý test jógových podložek aneb která je ta pravá pro tebe (1.díl)

 

 

Doporučit opravdu dobrou podložku není vůbec složité. Jóga se dá cvičit téměř na všem. Moje první podložka bylo 70 m² koberce, na kterém cvičilo jógu minimálně pět set studentů denně po dobu dvou let. Koberec byl udržovaný každodenním zametáním proutěným koštětem a s velkou dávkou nostalgie se mi zdá, že to byla opravdu báječná podložka. Od té doby jsem v rychlém sledu vystřídal přesně pět druhů podložek. Zkušenosti s mými podložkami a pozorování podložek, které si lidé přinesli do lekcích, značně ovlivnilo tento článek.

Tento test je hlavně o podložkách, které si lidé v lekcích obstarali za dva dny bez usilovného shánění. Představím ti podložku na celý život, podložky šetrné k životnímu prostředí a zohledním i zájem většiny lidí, tedy podložku, která je cenově dostupná a lze koupit během nákupu v obchoďáku.

Možná se po dočtení rozhodneš, že na tom trhanci z levného PVC, který na sobě má stopy všech domácích i volně žijících zvířat, včetně mnoha Homo sapiens, a jehož rozbor by možná odhalil nějaký dosud neprobádaný druh bakterie, už cvičit nechceš. Jestli už jsi rozhodnutá, že chceš kvalitní podložku, nebo že tvá stará podložka pozná žlutý kontejner, můžeš rovnou přejít na konec, kde najdeš tip na dvě podložky, které by to podle mého názoru a zkušeností mohly vyhrát na plné čáře.

 

 

 

Podložky budu hodnotit na stupnici od jedné do šesti hvězdiček, přičemž šest je nejlepší hodnocení. Například schopnost podložky odvádět pot. Šest hvězdiček znamená, že podložka odvádí pot do sebe na jedničku. Plno začátečníků se trápí, když jim ruce/nohy v pozicích pomalu ujíždějí. Nicméně vlastnit podložku, která odvádí pot, nemusí být nutně výhra, jelikož taková podložka se po několika dnech na lekcích power jógy, ashtanga vinyasa jógy, nebo hot jógy, změní na chovnou stanici bakterií všeho druhu, a většina citlivých lidí jí označí jako zapáchající. Podložka pak končí v lepším případě pod sprchou. S pomocí kartáče a mýdla se samozřejmě dá vše změnit. Převážně jde jen o to, že čištění zabere čas, některé podložky schnou déle a mytím se většina podložek opotřebovává. U některých podložek se častého mytí nemusíte obávat. Jakmile z ní voda okape, je suchá a ani po častém mytí nevykazuje žádné známky opotřebení.

Pro účely tohoto článku jsem vytvořil tři skupinky lidí a pro teatrální efekt jsem trochu “přibarvil” jejich chování.

První skupinu bude zastupovat Eva. Eva je jógou nedotčená. Jedná se o ženu, která se ráda obává například toho, že si ublíží, zpotí se, nebo se unudí k smrti. Jógu chce zkusit, protože jí do toho kamarádka už pár let přemlouvá. Prvoplán je si po několika lekcích odškrtnout jógu v seznamu věcí, které chce udělat, a zjistit, že tohle pro ní opravdu není.

Za druhou skupinu se na jógamatku postaví Jana. Jana na sobě ráda pracuje, a proto začala pravidelně cvičit. Od jisté doby myslí z velké části na své zdraví a na zdraví celé planety. Určitě hledá podložku, která jí bude dlouho sloužit. Její podložka může být i hezká, ale není to priorita.

Třetí skupinu bude zastupovat Monika. Monika jde s dobou, následuje design, a proto zjistila, že jógové pozice vypadají dobře, a že jí sluší i jógový outfit. Obětuje-li trochu času, nakonec vysvitne možnost zazářit na Instáči a přesvědčit všechny followery, že na tom útesu nad mořem opravdu cvičí už hodinu, a přesto vypadá báječně. Zkrátka je jí relativně jedno, na čem cvičí, za předpokladu, že u toho dobře vypadá. Monika má štěstí, její podložka není jen krásná, ale jak zjistíš, může být i velice praktická a nakonec materiál, ze kterého je vyrobená, vyhraje náš test pro svou všestrannost.

Jako bonusový příklad se nabízím já. Jógou se živím, na podložce se převážně objevuji víc než pětkrát týdně, a pokud mi to okolnosti dovolí, nehodlám na tom nic měnit. Svojí podložku jsem si vždy vybral za pět minut, dokud jsem nenašel podložku svého srdce, a od té doby už toto téma pro sebe neřeším. Proto vám mohu nabídnout svůj pohled, který vám pomůže najít nejkratší cestu k podložce, která vám bude vyhovovat.